Шановні колеги!
4-5 вересня відбулося відкрите засідання Президії Ради проректорів, на якому взяли участь (наживо та онлайн) понад 140 учасників – проректорів ЗВО України та начальників науково-дослідних частин.
Серед запрошених – заступник Міністра Денис КУРБАТОВ, виконавча директорка НФДУ Ольга ПОЛОЦЬКА, виконавча директорка Харківського ІТ Кластера Ольга ШАПОВАЛ, представники Міністерства освіти і науки України Григорій МОЗОЛЕВИЧ, Юлія ГЛУШКОВСЬКА, Ірина КРАСОВСЬКА, Марія КРАСНОЩОК.
Програма заходу доступна за посиланням.
Денис КУРБАТОВ доповів про стратегічні напрямки розвитку науки в Україні (посилання на презентацію). Слід відзначити, що бачення проблем Президії Ради проректорів повністю корелюють з баченням проблем зі сторони МОН України. Це свідчення того, що МОН і наука в університетах функціонують в повній взаємноузгодженому режимі і у розумінні реальних проблем. Повна презентація Дениса Ігоровича доступна за посиланням.
Ольга ПОЛОЦЬКА зробила доповідь, з якої стало зрозумілим роль і місце університетської науки у частці розподілу наукових проєктів, які фінансуються з НФДУ. На сьогодні частки фінансування (інтегрального за весь час існування НФДУ) становлять: ЗВО – 45%, НАН України – 53, інші – 2%. Частка у 45% – надзвичайно вагома, адже наука в університетах виконується з залученням учених до освітнього процесу.
Ольга ШАПОВАЛ виступила з баченням щодо узгодження взаємодії у системі «Освіта-Наука-Бізнес». Досвід Харківського ІТ Кластера потрібно розширювати на всю Україну.
Проректор НУ «Львівська політехніка» Іван ДЕМИДОВ поділився досвідом щодо розвитку інноваційної інфраструктури на базі ЗВО. Зазначу, що рух у цьому напрямку надзвичайно важливий і визначений МОН України як стратегічний. У той же час ще багато проблем юридичного характеру, які треба розвʼязати щоб створити передумови повноцінного розвитку приватно-державного партнерства у державі.
Проректор Сумського державного університету Анатолій ЧОРНОУС поділився практикою розвитку ЦКК НО та досвідом посилення наукової діяльності в умовах повномасштабної війни.
Проректор ХНУ імені В. Н. Каразіна Антон ПАНТЕЛЕЙМОНОВ акцентував увагу на ролі і проблемах сучасних класичних університетів та загальної проблеми набору та підготовки кадрів за природничими науками.
Директор Директорату розвитку науки Григорій МОЗОЛЕВИЧ доповів про особливості політики атестації ЗВО та наукових установ (посилання на презентацію), а також щодо політики відкритої науки (посилання на презентацію).
Від Ради молодих учених виступила Анастасія СІМАХОВА, яка ознайомила учасників з досягненнями Ради і проблемами, які стоять перед молодими ученими України. Серед ідей, які вирішено імплементувати на державному рівні – змінити підхід до визначення поняття «молодий учений», узявши за основу досвід Нідерландів, та звернутися до НФДУ з проханням організувати конкурс та індивідуальний ґрант виключно для молодих учених.
У підсумку окреслено питання і пропозиції від Президія до МОН, вирішення яких сприятиме розвитку науки в Україні.
Учасники мали змогу задавати питання як доповідачам, так і співробітникам МОН України у процесі неформальних обговорень.